Obraciam sa na rodičov žiakov našej školy, aby venovali každodennú pozornosť hygiene svojich detí. Ak sa na škole vyskytnú vši, spôsobujú to nezodpovední rodičia, ktorí nevenujú hygiene z rôznych dôvodov pozornosť.
Na škole, kde je veľa detí je z toho problém. Výskyt vši vo svete je trvalý, pomerne vysoký a má kolísavý charakter. Vši sa prenášajú veľmi rýchlo. Voš detská je plochý, bezkrídly hmyz sivej farby. Je schopná parazitovať iba na človeku. Živí sa cicaním krvi, inú potravu nemôže prijímať.
Vývoj prebieha v piatich štádiách: vajíčko, tri larválne štádia, dospelá jedinec. Vajíčka nazývame hnidy. Sú žltobielej farby, samička ich priliepa na vlasy tesne pri pokožke hlavy hostiteľa. Sú prilepené tmelom, ktorý odoláva umývaniu hlavy aj domácim prostriedkom (napr. ocot). S rastúcimi vlasmi sa hnidy vzďaľujú od pokožky, čo znamená, že hnidy vzdialené viac ako l cm sú buď vyliahnuté, alebo mŕtve. Z vajíčok sa larvy liahnu do siedmich dní, sú veľké l mm. Počas vývoja sa trikrát zvliekajú až sú dospelé a pohlavne zrelé. Tento vývoj trvá zhruba 17-25 dní. Dospelá samička žije 3-5 týždňov a počas života nakladie 50 – 150 vajíčok.
Vajíčka zostávajú na vlasoch aj po vyliahnutí vší, rozdiel je len v tom, že živé hnidy sú žltobiele, kým prázdne (vyliahnuté) sú priesvitné.
Na diagnostiku zavšivenia slúži dôkladná prehliadka vlasov, pri ktorej hľadáme hnidy a vši. Jediným spoľahlivým dôkazom trvajúceho zavšivenia je nález živých lezúcich vší.
Ak teda do školy či škôlky príde čo len jeden „majiteľ“ nepríjemného zvieratka, je viac než isté, že vši si domov prinesú i jeho spolužiaci. Pedikulózou môžu byť postihnuté aj osoby s dobrým hygienickým štandardom.
Zvlášť v detských kolektívoch, kde sa stretávajú deti s rôznymi hygienickými návykmi.
Prevencia: hneď po nástupe do školy pravidelne pozeranie vlasov deťom (to by mali vykonávať rodičia). Len nález živých vší svedčí o zavšivení.
Represívne opatrenia: po zistení zavšivenia u všetkých detí a pedagógov v triede a ich rodinných príslušníkov je nutné umyť vlasy šampónom proti všiam podľa návodu. Potrebné je pri vysokých teplotách vyprať posteľnú bielizeň,, čiapky, šály, iný odev, hrebene, kefky. Zabezpečiť vysokú osobnú hygienu.
Legislatíva. Základnou úpravou je zákon NR SR č. 126/2006 Z. z. o verejnom zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Dezinfekcia, dezinsekcia a deratizácia je dôležitou súčasťou tohto zákona.
Školy, rodičia ani lekári nemajú povinnosť pedikulózu (zavšivenie) nahla-
sovať, keďže nie je uvedená v zozname povinne hlásených prenosných ochorení.
Škola v prípade zistenia zavšivenia sa snaží riešiť problém so žiakmi a rodičmi. Rodičia obviňujú školu, že nič nerobí, iní z toho, že pošleme dieťa domov, alebo mu odporučíme zostať dlhšie doma, sa urážajú. Viacerí rodičia pošlú dieťa hneď na druhý deň opäť do školy, hoci nie je zbavené vši. Tak sa šíria ďalej.
Preto nás veľmi mrzí, že dochádza k zavšiveniu. Je to však v prvom rade problém rodiny, ktorá zanedbá hygienu. Je to skutočne problém. A súhlasím aj s rodičmi, ktorí prišli seriózne riešiť zavšivenie na školu, že je to hanba tej rodiny, ktorá nevenuje pozornosť hygiene.
A ešte problém.Deti nosia vetrovky, čapice, šály. Častokát sa v niekto-
rých rodinách neoperú za celú zimu. Niektorí žiaci sa pravidelne nesprchujú, neumývajú, potom zapáchajú. Viacerí žiaci nechcú s nimi sedieť. Zodpovedný rodič sa stará o hygienu svojho dieťaťa každodenne. Žiadam tých, ktorí tak nerobia, aby zlepšili hygienu detí a nevystavovali ich aj výsmechu ostatných.
Odpoveď rodičom
Opatrenia, ktoré robí škola:
1. Každodenné umývanie, čistenie priestorov školy, dezinfekcia – pani upratovačky.
2. Výchovné pôsobenie na žiakov prostredníctvom školského rozhlasu, výchovno-vzdelávacieho procesu, triednické hodiny – prevencia.
3. Príspevky do Ripniansko-behynského občasníka (október 2007,
november 2008)- informácia do každej rodiny.
4. Riešenie tohto problému na zasadnutiach Rady školy i Rady rodičov pri
ZŠ s MŠ Veľké Ripňany.
5. V prípade zistenia parazitov na škole – kontrola vlasov všetkých žiakov školy triednymi učiteľmi, návrhy všetkým žiakom, aby sa poumývali a vyprali prádlo, ošatenie, zostali doma do odstránenia.
6. V prípade zistenia parazitov u žiaka – okamžitá izolácia žiaka od ostatných, oznámenie rodičovi, prevzatie žiaka rodičom ( odoslanie domov).
7. Upozornenie rodiča na ohrozovanie zdravia ostatných, poučenie rodiča ako odstrániť parazitov, aké prostriedky použiť a kedy dieťa môže opäť nastúpiť do školy. (Rodič to nedodržiava).
8. V prípade recidívy ( tá istá rodina opakovane prinesie parazity):
- pohovor s rodičom na ZŠ,
- písomné upozornenie rodiča riaditeľom školy,
- predvolanie rodiča na Obecný úrad V. Ripňany,
- informovanie detského lekára,
- informovanie sociálneho odboru ÚPSVaR – sociálna kuratela.
O tom, že tento problém je celoslovenský - vši sú na ZŠ, SŠ, SOU, ZSŠ, svedčí aj prijatie novej vyhlášky MŠ SR.
K odstráneniu pedikulózy môže prispieť Vyhláška MŠ SR č. 649/2008 Z. z. o účele použitia príspevku na žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia, účinná od 15. januára 2009, na základe ktorej môže škola použiť finančné prostriedky z rozpočtu na úhradu nákladov spojených so zabránením prenosu nákazy prenosného ochorenia, ktorým je pedikulóza.
Aj napriek tomu, som presvedčený o tom, že zodpovednosť je v prvom rade na rodine, ktorá by nemala zanedbávať osobnú hygienu vlastných detí.
Spoločnosť by mala vyvinúť úsilie, aby pedikulóza bola zaradená do zákona o verejnom zdravotníctve v zozname povinne hlásených prenosných ochorení.
Mgr. J. Jančovič
riaditeľ školy