V rámci Európskeho týždňa športu, ktorého koordinátorom na Slovensku je Národné športové centrum, sa aj naša škola zapojila do tohto projektu a zrealizovala deň športových podujatí. Už štvrtý ročník má za úlohu ukázať, že šport je zábava, má nabádať k pohybu a zdravému životnému štýlu po celý rok v duchu kampane #BeActive. Žiaci ročníkov 1.- 4. uskutočnili vychádzku do blízkej prírody, loptové a štafetové hry, prekonávanie prírodných prekážok a 5.-9. ročník - futbal, turistika, cykloturistika po ripnianskom okolí.
Novinky
Európsky týždeň športu 23.- 30.9.2018
- 921
BIELA PASTELKA 2018
Biela pastelka je verejná zbierka, ktorá aj vďaka vašej pomoci zlepšuje životy tých, ktorí sa ocitli v neľahkej životnej situácii. Túto zbierku od roku 2002 organizuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska(ÚNSS) Cieľom zbierky je získanie finančných prostriedkov na podporu ľudí so zrakovým postihnutím. Výnos Bielej pastelky je každoročne použitý na poskytovanie sociálneho poradenstva a sociálnej rehabilitácie, teda na financovanie aktivít, ktoré nevidiacim a slabozrakým ľuďom pomáhajú začleniť sa do bežného života. Biela pastelka patrí medzi 10 najväčších zbierok na Slovensku.
Naša škola sa už tradične zapojila do tejto zbierky. Hlavným dňom verejnej zbierky bol 21. september 2018. Počas tejto zbierky sa vyzbieralo 181,82-, €, ktoré sme odovzdali Krajskému stredisku ÚNSS v Nitre.
Adela Vinczeová, ambasádorka Bielej pastelky 2018: „Nevidím to až tak čierno. Vďaka vám!“
Ďakujeme všetkým, ktorí prispeli.
15
Otvorená škola OSF
Nadácia otvorenej spoločnosti (OSF) zorganizovala pre žiakov zapojených škôl trojdňové školenie v penzióne Motýľ, Liptovská Teplá. Konalo sa v dňoch 6.9. -8.9 2018, z našej školy sa ho zúčastnili žiaci Sára Mikulášová (VIII.B), Daniel Repka (VIII.A) a koordinátorka Ľ. Mazáková. Boli to tri dni zaujímavých aktivít, workshopov, prezentácií, hier a vzájomného spoznávania sa. Na záver si žiaci škôl premysleli a predstavili akčné plány na tento školský rok, v našom prípade založiť Žiacku školskú radu (ŽŠR), aby mohli žiaci lepšie participovať na živote školy.
Ľ.M.
7
OTVORENÁ ŠKOLA - Podpora demokratického prostredia na školách
V školskom roku 2017/2018 naša škola spolupracovala s Nadáciou otvorenej spoločnosti, ktorá realizuje program Otvorené školy. Do pilotného ročníka programu bolo zapojených osem škôl z celého Slovenska a v našej škole sa ho zúčastnili žiaci siedmeho ročníka. Jeho cieľom bolo podporiť demokratické prostredie na školách a výchovu k občianstvu prostredníctvom rovesníckeho vzdelávania. Program Otvorené školy realizovali vyškolení dobrovoľníci. Stretnutia sa konali raz za mesiac a trvali 90 minút. Tieto stretnutia boli uskutočňované formou workshopov s dobrovoľníkom. Žiaci mali vďaka tomuto programu možnosť doplniť svoje vedomosti, ktoré sa týkajú demokratickej spoločnosti a v praxi si vyskúšať ako taká demokratická spoločnosť funguje. Na každom workshope sa venovali inej téme a sústreďovali sa na skupinovú prácu. Hlavné témy workshopov boli: ideálna škola, ideálny štát, spolupráca, demokracia vs. represia, žiacka školská rada a ďalšie. Tohtoročné workshopy boli ukončené vyplnením dotazníkov, ktoré poskytnú spätnú väzbu nadácii k zlepšovaniu programu.
4. slovensko-poľská mládežnícka výmena
V dňoch 20. – 25. mája 2018 navštívili našu školu žiaci Zespól Szkól w Dabrowie. Už druhýkrát u nás a celkovo štvrtýkrát prebehla táto výmena medzi školami a žiakmi. Tentokrát sa zúčastnili výmeny žiaci ôsmych ročníkov. Je fajn, že máme možnosť spoznať sa navzájom, vymeniť si skúsenosti, spoznať školský systém, tradície, zvyky, kultúru a nájsť si nových kamarátov z inej krajiny.
Aj počas tejto akcie bolo naším cieľom ukázať niečo z nášho malého a krásneho Slovenska a tiež predstaviť im život našej školy. V prvý deň sme mali spoločnú hodinu anglického jazyka a zoznámili sa navzájom. Následne na tvorivej dielni si žiaci vyskúšali výrobu misiek z papiera a navštívili sme knižnicu Oponiana v Oponiciach. Večer si zmerali navzájom sily v rôznych športových disciplínach. Druhý deň sme strávili v Bojniciach, prezreli sme si zámok, Prepoštskú jaskyňu a zoo. Tretí deň sme navštívili jaskyňu Driny, Atómovú elektráreň v Jaslovských Bohuniciach, kde si mohli vyskúšať interaktívne aktivity a zistiť, ako elektráreň funguje. V tento deň sme tak isto mali možnosť prezrieť si Trnavu, náš slovenský Rím. Štvrtý deň sme si pozreli pamiatky v Nitre. Večer sa konala rozlúčková tanečná párty pod vedením tancmajstra pána Tomana.
Veríme, že táto spolupráca bude pretrvávať i naďalej, aby aj žiaci ostatných ročníkov mali možnosť spoznávať krajinu našich priateľov. Chceme poďakovať Obci Veľké Ripňany, pánu starostovi, organizátorom, sponzorom a všetkým, ktorí akokoľvek pomohli s prípravami a podporili túto školskú akciu.
24161223
SVETOVÝ DEŇ MLIEKA
Každoročne tretí májový utorok sa oslavuje Svetový deň mlieka. V tomto roku pripadol na 15. mája. Poukázať na význam mlieka a zdôrazniť jeho mimoriadny význam vo výžive človeka sa rozhodli lekári už dávno. Tento deň je dobrou príležitosťou vyzdvihnúť mlieko nielen ako zdraviu prospešné, ale tiež ako každodennú súčasť života. Aj na našej škole sme si tento deň pripomenuli rozhlasovou reláciou a triedy si pripravili zážitkové aktivity na túto tému. Zavítali sme na farmu prostredníctvom CD Cesta mlieka, ktorým nás sprevádzala kravička Elička ,dozvedeli sme sa o tom, prečo máme piť mlieko, zhotovovali sme kravičky z papiera, pripravili sme výstavku obalov mliečnych výrobkov, otestovali sme sa, čo sme si zapamätali. Na záver sme si pripili – akože ináč – pohárom mlieka!
8
TÝŽDEŇ HLASNÉHO ČÍTANIA
Čítanie je pre všetkých z nás v živote veľmi dôležité. Každoročne je na 1. stupni v mesiaci apríli venovaný jeden týždeň aktivite Týždeň hlasného čítania. Tento rok sme sa tiež zapojili všetky triedy a mali sme pripravené úlohy na tému „ Na farmárskom trhu.“ Počas tohto týždňa sme si spoločne v triede alebo v rodinách deti spolu s rodičmi čítali na pokračovanie knihu, ktorú si žiaci vybrali. Každý deň plnili úlohy, za ktoré dostali indície na rozlúštenie hádanky. Všetci žiaci, čo sa do hry zapojili získali za ich splnenie certifikát. Okrem toho sa dozvedeli veľa nových informácií o zdravej výžive, zelenine, vitamínoch a správnom stravovaní.
PLAVECKÝ VÝCVIK
Plavecký výcvik sa uskutočnil v dňoch 16.4. – 20.4. 2018 v Topoľčanoch . Absolvovalo ho 52
detí – 40 žiakov 1. -4. roč. a 12 detí z materskej školy.
Po príchode na plaváreň boli deti rozdelené do skupín - skupina začiatočníkov – základný
plavecký výcvik a skupina plavcov – zdokonaľovací plavecký výcvik.
Každá skupina bola oboznámená s technikou plávania. Skupina začiatočníkov sa najskôr
venovala rôznym hrám s vodou - prekonanie strachu z vody , skupina plavcov sa
zdokonaľovala v plaveckých štýloch, ktoré už ovládali a spoznávala techniku náročnejších
plaveckých disciplín. Všetky deti sa síce nenaučili plávať , ale základy pre ďalšie zdokonaľo-
vanie plávania získali – aspoň čiastočne.
Na záver plaveckého výcviku získali DIPLOM – podľa toho, koľko metrov dokázali preplávať.
Plavecký výcvik určite obohatil detské zážitky .
Mgr. Oľga Fallová
29
Poznaj a chráň 2018
Biologická olympiáda, kat. E - odbornosť BOTANIKA
Dňa 11.4.2018 sa konalo okresné kolo biologickej olympiády v Topoľčanoch na ZŠ sv. Don Bosca. Z našej školy sa zúčastnili dve žiačky, ktoré získali tieto miesta: Daniela Rybanská - 2. miesto( a postup do krajského kola) a Alexandra Novosadová - 4. miesto.
Dňa 9.5.2018 sme sa zúčastnili krajského kola v Nitre, kde sa Daniela Rybanská umiestnila na 8. mieste.
Ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy!
Ing. M. Chotárová
Deň Zeme
Do galérie Deň Zeme boli pridané fotografie.
40
Veľký úspech
Dňa 12.4.2018 sa na Gymnáziu J. Kráľa v Zlatých Moravciach konalo krajské kolo Geografickej olympiády. Naša žiačka B. Gallová, IX.A sa jej zúčastnila po štvrtý krát a získala 1. miesto. Držíme jej palce v celoslovenskom kole, ktoré sa bude konať v Bratislave, dňa 18.- 19.5.2018.
Zúčastnila sa v Bratislave celoslovenského kola, kde patrila medzi úspešných riešiteľov.
13. apríl - Deň narcisov
Zmeňme spolu piatok 13. na lepší deň, Deň narcisov. V piatok 13. apríla 2018 celé Slovensko už 22 krát vyjadrí solidárnosť s ľuďmi, ktorí trpia ťažkou chorobou akou rakovina je. Prispením financií a nosením tohto kvetu vyjadrujeme, že spolucítime s ľuďmi, ktorí trpia ťažkou chorobou. Ďakujeme všetkým, ktorí finančne podporíte tento deň. Vďaka za Váš čas, ochotu a štedrosť. Aj Vašim pričinením sa môže pomôcť onkologickým pacientom a ich rodinám.
Žiaci a žiačky /39 dobrovoľníkov/ zo ZŠ s MŠ Veľké Ripňany sa budú podieľať na finančnej zbierke v obciach Biskupová, Merašice, Lužany, Malé Ripňany, Veľké Ripňany, Behynce a na základnej škole Veľké Ripňany. Oblečené budú mať tyrkysovo-modré tričko s číslom identifikátora dobrovoľníka, pokladničky sú žlté s modrou potlačou .
DEŇ NARCISOV /13.4.2018/ žiaci –dobrovoľníci
/Výnos zbierky/
Biskupová : Soňa Klostermanová., Timea Kupcová, Marta Valková 60,71
Merašice : Jakub Fallis, Sabína Tomovičová, Viktória Farmandinová 256,68
Lužany : Martin Gerši, Vanesa Kluková, Nikola Laciková 96,20
Behynce : Viktória Javorová, Martin Semanco, Nina Vlasáková 123,80
Malé Ripňany : Michal Holienčin, Daniela Rybanská, Denisa Rybanská 121,22
Andrea Dršková , Šimon Novosad , Viktória Švecová 156,25
Veľké Ripňany : I. Škola 190,59
II. Samuel Frťala,Nina Summerová, Laura Rebryová 88,30
III. Matej Kellner, Vanessa Mozolová, Sabína Leczová 89,66
IV. Simon Glos, Timotej Pánik, Veronika Dominová 123,42
V. Bianka Pániková, Simon Nehéz, Sabína Ozimáková 104,02
. VI. Dominika Radosová, Alexandra Frťalová, Sára Mikulášová 155,05
VII.Lucia Hlavenková, Mária Lendelová,Viktória Jakubičková 104,90
VIII.Barbora Gallová, Natália Masarovičová,Silvia Blahová 60,03
Spolu: 1730,83 EUR
Ď a k u j e m e
3
Vybíjaná
Dňa 10.4.2018 sa žiačky 6.A a 6.B zúčastnili obvodného kola súťaže vo vybíjanej v Ludaniciach. Obsadili 1. miesto a postupujú do okresného kola. Za reprezentáciu školy ďakujeme žiačkam: S. Borbélyovej, L. Tomovičovej, N. Košeckej, P. Lendelovej, K. Šlosárikovej, V. Švecovej, N. Vlasákovej, K. Bobulovej, N. Masarovičovej, S. Janičovej.
Prajeme veľa úspechov v okresnom kole.
Veľké finále
Po skvelom 1. mieste v krajskom kole Olympiády zo SJL žiačka našej školy Barbora Gallová, úspešne reprezentovala celý Nitriansky kraj v Bratislave. Dňa 5. - 6.4. 2018 na celoštátnom kole v Bratislave sa stretli najlepší žiaci z celého Slovenska. Medzi nimi nechýbala ani naša Barborka, ktorá sa umiestnila na peknom 4. mieste. Gratulujeme a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy a celého Nitrianskeho kraja.
Renesancia
Historicko - umelecká spoločnosť BOJNÍK nám predstavila podujatie na tému - Renesancia
3
Zápis do 1.ročníka
Zápis do 1. ročnika pre školský rok 2018/2019
Riaditeľstvo ZŠ s MŠ Veľké Ripňany v zmysle VZN č. 3/2017 o mieste a čase zápisu do 1. ročníka obce V. Ripňany oznamuje, že zápis žiakov do l. ročníka ZŠ pre školský rok 2018/2019 sa uskutoční v dňoch 17. a 18. apríla 2018 ( utorok, streda), v čase od 13,30 hod. – 17,00 hod. v budove školy.
Zápis sa uskutočňuje na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu dieťaťa.
Tlačivá:
Žiadosť zákonného zástupcu dieťaťa o zápis na povinnú školskú docházku, žiadosť o odklad plnenia povinnej školskej docházky, žiadosť na štúdium mimo územia SR,
žiadosť o prijatie do ŠKD, Protokol o zápise dieťaťa do 1. ročníka si môžete stiahnuť z web sídla školy zsvrip. edupage.sk v časti Dokumenty a súbory a vyplniť doma. Ak nie vyplnia sa pri zápise na škole. Ak by ste doma vyplnili Protokol…, tak by to veľmi urýchlilo zápis a zmenšil by sa čas čakania zákonných zástupcov pri zápise.
Žiadame rodičov všetkých budúcich prvákov, aby si k zápisu priniesli rodný list dieťaťa, občiansky preukaz. Zápis sa vzťahuje na deti, ktoré sa narodili v čase od:
1. septembra 2011 do 31. augusta 2012.
Ak zákonný zástupca žiaka požiada o to, aby do školy bolo výnimočne prijaté dieťa, ktoré šiesty rok veku dovŕši v čase od 1. septembra 2012 do 31. decembra 2012, k žiadosti o zápis žiaka priloží vyjadrenie všeobecného lekára pre deti a dorast a odporúčanie prísluš-
ného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie podľa miesta trvalého bydliska.
Rodičovi, ktorý dieťa neprihlási, hrozí pokuta do 331,92 eura.
Informácia o zápise bude zverejnená v mesiaci marec, apríl aj prostredníctvom obecných rozhlasov v každej obci v školskom obvode Veľké Ripňany.
Žijú medzi nami a chcú byť úspešní
Základná škola s materskou školou Veľké Ripňany
Názov projektu: Žijú medzi nami a chcú byť úspešní“
Výzva: OPLZ-PO1/2016/DOP/1.1.1-01
Operačný program: 312000-Operačný program Ľudské zdroje
Prioritná os: 312010-1. Vzdelávanie
Konkrétny cieľ: 312010011-1.1.1 Zvýšiť inkluzívnosť a rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelávaniu a zlepšiť výsledky a kompetencie detí a žiakov
Časový harmonogram: 01.12.2017 - 30. 11. 2020
Celkové oprávnené výdavky projektu: 145 260,00 €
Požadovaná výška NFP: 137 997,00 €
Vlastné zdroje: 7 263,00 €
Hlavná aktivita projektu:
1. Podpora inklúzie prostredníctvom asistentov učiteľa pre žiakov so zdravotným znevýhodnením je zameraná na činnosť 3 asistentov učiteľa, zamestnaných na plný úväzok, primárne pre 3 žiakov so špeciálno – výchovno - vzdelávacími potrebami (ďalej ŠVVP) na základe odporúčaní z centier špeciálno-pedagogického poradenstva.
Cieľom aktivity je utváranie vhodných podmienok pre vzdelávanie s dôrazom na uplatňovanie rovnakého prístupu ku vzdelaniu a zlepšenie školských výsledkov žiakov so ŠVVP. Pokrok žiakov a výstup uvedenej aktivity bude reálne overiteľný slovným a klasifikačným hodnotením dosiahnutého pokroku žiakov. Výstupom aktivity bude aj to, ak sa znevýhodnený žiak dokáže rovnocenne zapojiť do vzdelávania a nadobudne aspoň minimálny pocit rovnosti s intaktnými žiakmi.
2. Podpora inklúzie prostredníctvom špeciálneho pedagóga je zameraná na činnosť špeciálneho pedagóga zamestnaného na plný úväzok primárne pre 22 žiakov so ŠVVP.
Cieľom aktivity je zlepšenie študijných výsledkov žiakov ohrozených školským neúspechom. Výstup aktivity bude merateľný na základe klasifikácie, zlepšenia školských výsledkov a stavu žiakov so ŠVVP. Cieľovou skupinou projektu je 22 žiakov so ŠVVP, sekundárnou cieľovou sú všetci ostatní žiaci školy.
Aktivity projektu sú v súlade so špecifickým cieľom 1.1.1 Zvýšiť inkluzívnosť a rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelávaniu a zlepšiť výsledky a kompetencie detí a žiakov.
Odkaz na webové stránky Európskeho sociálneho fondu ESF: www.esf.gov.sk
a na sprostredkovateľský orgán (SO): www.minv.gov.sk
Deň vody na 1. stupni
Voda je základom života. Každoročne si pripomíname 22. marca DEŇ VODY a jej význam pre život na Zemi. V tomto školskom roku sme sa na 1. stupni zamerali na aktivity rozmanitého charakteru podľa výberu detí. Niektorí si vybrali výtvarné stvárnenie podoby a potreby vody v prírode, iní uskutočňovali pokusy s vodou a skúmali ju z rôznych hľadísk, niektorí zasa poukazovali na znečisťovanie vody a hľadali možnosti na jej ochranu a zlepšenia životného prostredia. Všetci sme však svorne skonštatovali, že pitná voda je nenahraditeľný zdroj života a musíme si ju chrániť .
16
Návšteva z materskej školy
Žiaci prvého ročníka našej školy zažili 16.marca 2018 neobyčajný deň. Už od rána netrpezlivo očakávali vzácnu návštevu – predškolákov /budúcich prváčikov/ z materskej školy. Na výtvarnej výchove vyrobili pre nich pestrofarebné darčeky a boli pripravení ukázať všetko, čo sa v prvom ročníku naučili. Spoločne so škôlkarmi sa dali do práce... pomenovali obrázky, rozdelili slová na slabiky a hlásky, určili prvé hlásky v slovách, zahádali si hádanky, určili počet guľôčok, zacvičili si a zaspievali pesničky. Prváci presvedčili všetkých, že písmenká nielen poznajú, ale vedia už prečítať súvislý text i napísať slová a vety. V matematike dokážu vyriešiť nielen príklady, ale aj slovné úlohy, doplňovačky a hlavolamy. Škôlkari zasa ukázali, že sú tiež veľmi šikovní, dokážu zvládnuť to, čo sa od nich v škole očakáva a že sa do školy tešia. Strávili sme spoločne príjemnú hodinku. Ďakujeme za darčeky a tešíme sa na ďalšie spoločné stretnutie. Čaká ich totiž tiež jeden neobyčajný deň - zápis do 1. ročníka.
Marec - mesiac knihy
Marec je mesiac knihy už od roku 1955, kedy ho v bývalom Československu vyhlásili na počesť Mateja Hrebendu. Cieľ bol jednoduchý – podpora trvalého záujmu o knihy.
Kniha sprevádza človeka od jeho detstva až po starobu. Stáva sa zdrojom informácií a zábavy, rozvíja city, predstavivosť, fantáziu, dokonca môžeme povedať, že je najlepším priateľom človeka.
Už malé dieťa so zvedavosťou siaha po prvých obrázkových knižkách. Možnosti výberu vhodnej knihy sa rozširujú vtedy, keď sa žiaci naučia čítať a vo vyšších ročníkoch už čítať s porozumením.S tým majú žiaci problémy, pretože málo čítajú.
Budeme radi, keď zdroje informácií a zábavy budú hľadať aj v našej školskej knižnici a stanú sa jej pravidelnými užívateľmi. Ako inšpirácia poslúži aj výstavka nových titulov z našej knižnice, na ktoré nám finančne prispieva aj Rada rodičov našej školy.
V rámci Mesiaca knihy prebiehajú v triedach rôzne aktivity. Žiaci čítajú z kníh obľúbených autorov, vyhľadávajú úryvky, rozprávajú o prečítaných textoch, tvoria ilustrácie, dramatizácie, leporelá, pokúšajú sa o vlastnú tvorbu. Cieľom týchto aktivít je zvýšiť čitateľskú gramotnosť našich žiakov.