Dejiny ľudstva sú plné tragických udalostí, vojnových konfliktov a genocíd. Druhá svetová vojna zasiahla aj našu obec a bola tragédiou pre niekoľko jej občanov. Sto občanov bolo odvlečených do koncentračných táborov a z nich prežilo len osem ľudí. Prežili holokaust.
Dňa 7. apríla o 13,00 hod. sa v priestoroch Základnej školy Veľké Ripňany konalo slávnostné stretnutie, pri ktorom sme odhalili pamätník obetiam II. svetovej vojny a holokaustu. Toto stretnutie bolo prejavom úcty a vďaky ľuďom, ktorých nepriazeň osudu pripravila o slobodu a ľudskú dôstojnosť. Pietnym aktom odhalenia pamätníka obyvateľom obce Veľké Ripňany sme vzdávame hold, splácame náš dlh a obnovujeme historickú pamäť.
Stretnutia sa zúčastnili pán Milan Belica, predseda VÚC, ktorý spolu so starostom obce Jozefom Krištofom odhalil pamätník a prihovoril sa prítomným. So svojim príhovorom vystúpil pán Pavol Sečkár, predseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a pán Peter Schwarz, zástupca Ústredného zväzu židovských obcí. Pán Peter Švorc, ktorý je autorom pamätníka nám porozprával, čo pamätník symbolizuje.
Žiačky základnej školy prečítali úryvok z knihy Môj komediant a ja, ktorej spisovateľkou je pani Marta Gregorová, rodáčka z Veľkých Ripnian. V knihe ide o dynamický obraz životnej dvojice, manželov, ktorých veľké dejiny a ich malí prisluhovači neraz pritisli k múru.
Aké je poučenie pre nás všetkých? Nezabúdajme. Nezabúdajme na túto strašnú dobu s túžbou, aby sa už nikdy nezopakovala, pretože „Kde niet poznania minulosti, nemôže byť vízia budúcnosti.“
O pamätníku...
Pamätník, venovaný obyvateľom obce Veľké Ripňany, obetiam II. svetovej vojny, ktorí zahynuli, boli deportovaní a umučení v pracovných táboroch a koncentračných táboroch bol odhalený v piatok 7. apríla 2017, predsedom VUC Milanom Belicom a starostom obce Jozefom Krištofom, za účasti pozostalých, pamätníkov vojny a širokej verejnosti. Pamätník bol vytvorený z lipového a jaseňového dreva podľa grafického návrhu Janky Gancarčíkovej sochárom z Bojnej Petrom Švorcom. Symbolizuje dušu v podobe kameňa v spodnej časti, ruky, ktoré sa vrstvia v námahe za vzduchom v plynových komorách, čo predstavuje malý otvor v strednej časti a zopnuté ruky vypúšťajúce holubice, ktoré predstavujú symbol slobody a mieru. Kovovú konštrukciu s osadenými tehličkami zo zbúranej veľkoripnianskej synagógy vytvoril Ján Bachratý st. Pamätník je doplnený menami obetí na bielych tabuliach symbolizujúcich nevinnosť a otvorenú knihu. Vypálené keramické tehličky vytvorili Alenka Macháčová a Janka Oravcová.