Novinky

        • Biologická olympiáda, kat. E
          • Biologická olympiáda, kat. E

          • Dňa 12.4.2016 sa naše žiačky Barbora Gallová, Viktória Javorová, Veronika Fančovičová, Alexandra Nováčiková zúčastnili Biologickej olympiády kat. E  na ZŠ sv. Don Bosca v Topoľčanoch, kde súťažili v odbornosti botanika ( 2 žiačky) a v odbornosti zoólogia (2 žiačky). Po svedomitej príprave na túto súťaž sme sa dočkali i pekných výsledkov.

            Všetky žiačky boli úspešné a dosiahli takéto umiestnenia:

            V odbornosti BOTANIKA sa na II. mieste umiestnila Veronika FANČOVIČOVÁ ( 8.A) a na III. mieste Alexandra NOVÁČIKOVÁ ( 8.A). V odbornosti ZOÓLOGIA sa na III. mieste umiestnila Barbora GALLOVÁ (7.A) a na 7.mieste Viktória Javorová (7.A).

            Žiačka V. Fančovičová postúpila do krajského kola, ktoré sa uskutoční 12.5.2016 v Nitre.

            Ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy a prajeme veľa úspechov.

                                                                                                                Ing. M. Chotárová, Mgr. J. Oravcová

        • Chceme zdravé deti...
          • Chceme zdravé deti...

          • Zapojili sme sa do projektu s podporou Nadácie TESCO  - VY ROZHODUJETE, MY POMÁHAME. Projekt - Chceme zdravé deti... je  zaradení medzi tri najlepšie projekty v regióne a postupuje do hlasovania. Hlasovať budú zákazníci, ktorí pri každom nákupe získajú žetón. Ten vhodia do hlasovacieho boxu za náš projekt.   
            Držte nám palce a podporte nás, aby sme získali prostriedky na realizáciu projektu - Chceme zdravé deti...

            Týmto krátkym videom, chceme poukázať na súčasný životný štýl mladých ľudí a projektom chceme dosiahnúť zlepšenie životných návykov vo forme stravovania a pohybových aktivít.

             Tešíme sa na Vašu podporu.

        • BESEDA s PETROM CVIKOM
          • BESEDA s PETROM CVIKOM

          • Dňa 7.4. 2016 navštívil našu školu zaujímavý človek Peter Cvik. Je to človek, ktorý precestoval takmer celý svet, aktívne sa zapája do humanitárnej pomoci pre siroty v Kambodži. Stretli sme sa s ním vďaka p. uč. Mazákovej. Besedy sa zúčastnili žiaci 8. a 9. ročníka, ktorým porozprával o svojich cestách a výstavbe detských domovov a o jeho aktívnom pôsobení. Žiakom sa beseda veľmi páčila, pretože sa dozvedeli nové informácie zo života detí v chudobných krajinách.

            Tešíme sa na ďalšie stretnutie a nové informácie.

            Mgr. Bibiána Mráziková Bujnová

             

        • Svetový deň lesov a vody
          • Svetový deň lesov a vody

          • 21. marca sa každoročne koná Medzinárodný deň lesov. Vznikol na 23. Valnom zhromaždení Európskej poľnohospodárskej konfederácie a je iniciovaný od roku 1971. Cieľom je informovanie o význame, prínose a hodnotách lesov a tiež zvýšiť povedomie verejnosti o ochrane lesov.

            22. marec bol vyhlásený  za Svetový deň vody v roku 1992, valným zhromaždením OSN na Konferencii OSN o životnom prostredí a rozvoji  v meste Rio de Janeiro. Je teda jedinečnou príležitosťou pripomenúť všetkým mimoriadnu dôležitosť vody pre zachovanie životného prostredia a pre rozvoj ľudskej spoločnosti.

            Asi 2/3 nášho tela tvorí voda. Nezabúdajme každý deň jej potrebujeme viac ako 2 litre.  Voda je dôležitejšia ako jedlo – väčšina ľudí môže prežiť 50 - 60 dní bez jedla, ale len 5 - 10 dní bez vody.

            Žiaci 1. stupňa si pripravili aktivity o nenahraditeľnom význame vody - omaľovánky, projekty a kresby. Žiaci 5. a 9. ročníka pripravili projekty na tému les a vody v rámci environmentálnej výchovy. Žiaci prišli tematicky oblečení v modrom alebo zelenom. Pani učiteľky S. Lištiaková, M. Chotárová a B. Mráziková Bujnová pripravili environmentálne panely - les a voda, ktoré môžete vidieť vo vestibule školy.

            Mgr. Bibiána Mráziková Bujnová

        • S každým dieťaťom sa ráta!
          • S každým dieťaťom sa ráta!

          • Dňa 15.3.2016 sa na našej škole uskutočnil  workshop o právach dieťaťa. Tieto interaktívne prezentácie prebiehajú na celom Slovensku, vďaka organizácií UNICEF, prostredníctvom Junior Ambassadorov. Cieľom je oboznámiť deti s ich právami, poukázať na rozdiely vo svete a motivovať ich k vzájomnej tolerancii a solidarite. Workshopu sa zúčastnili 3.A, 5.A a 5.B. 

        • LYŽIARSKY VÝCVIK
          • LYŽIARSKY VÝCVIK

          • Po viac ako 15 rokoch sa opäť naši žiaci zúčastnili lyžiarskeho výcviku. Dňa 15. februára 2016 19 žiaci (17 deviatakov,  2 siedmačky)   a 2 učitelia  (P. Meluš, J. Jančovič) naložili lyžiarsky výstroj a nastúpili   do autobusu spoločnosti Freivald Solčany smerom na Oravu. V prvý deň nám počasie neprialo, cestou pršalo. Ubytovali sme sa v Autokempingu Oravice.  Spolu s nami boli aj žiaci  ZŠ s MŠ Krušovce a ZŠ Kovarce. Po obede sme sa vybrali na zasnežený kopec. Zistili sme, koho sme so sebou vzali- väčšinou nelyžiarov. Rozdelili sme žiakov do skupín podľa výkonnosti a tešili sa na druhý deň. Najlepšie na tom boli 6 žiaci (A. Pagáč, N. Hertel, E. Maják, V. Javorová, L. Hlavenková, J. Kozubík)-  vedeli lyžovať. Boli v prvom družstve, vozili sa lanovkou a spúšťali sa z dlhej zjazdovky.  Pán učiteľ P. Meluš začal so základným lyžiarskym výcvikom úplne od základov - od obutia lyžiarok, zapnutia lyží, základného postoja..... Bolo to pádov, útekov do ochranných sietí, smiechu z vlastnej neschopnosti. Ale všetko sa začalo meniť. Tí žiaci, ktorí mali odvahu, pozorne počúvali inštruktáž pána učiteľa, precvičovali , neustále vyšliapavali do kopca a na zjazdovke dosiahli prvé úspechy. A každým dňom bolo viac a viac lyžiarov, ktorí zvládali základy.  Viacerí sa prvýkrát posadili na štvormiestnu lanovku a postupne zlyžovali aj modrú, červenú, ba dokonca aj  najťažšiu  - čiernu zjazdovku. Žiaci mali dobrý  pocit, že niečo dokázali, niečo nové sa naučili vlastným pričinením a schopnosťami. Splnili sme hlavný cieľ - každý z účastníkov sa naučil základom lyžovania. Prínosom lyžiarskeho centra  SKI Oravice bola aj možnosť po lyžovačke navštíviť Meander Thermal a vykúpať sa v termálnej vode.  V piatok  nám opäť pršalo. Vôbec sa nedalo ísť na kopec. Škoda. V tento posledný deň sa chceli všetci ukázať, čo sa naučili. Počasie  to nedovolilo. Bez akýchkoľvek zranení a chorôb sme sa 19. februára 2016 šťastne vrátili domov. Verím, že všetkým sa páčilo a mnohí po prvom zoznámení sa s lyžovačkou v nej budú pokračovať. Rodičia, ak môžete, umožnite im to.

        • Upozornenie - zmena podmienok na prepravu na vybraných autobusových spojoch
          • Upozornenie - zmena podmienok na prepravu na vybraných autobusových spojoch

          • UPOZORNENIE - Zmena podmienok  na   prepravu  na vybraných autobusových spojoch

            Vážení zákonní zástupcovia žiakov.

            Žiakov dochádzajúcich do ZŠ s MŠ Veľké Ripňany čaká zmena podmienok na prepravu.  Zmena sa týka používania preukážky a cestovného lístka. Výhoda preukážky bola v tom, že žiak sa pri nástupe preukázal len preukážkou a nemusel platiť za cestovný lístok. Od 1. apríla 2016 tento spôsob zabezpečenia prepravy žiakov už nebude možný. Preukážku môže žiak od 01. apríla 2016 do 30. júna 2016 používať naďalej, ale si musí  kupovať každý deň cestovný lístok (hradí zákonný zástupca žiaka  -   viď nižšie uvedené Oznámenie o zmene podmienok na prepravu žiakov na vybraných spojoch). Od 01. apríla 2016 je možné vybaviť aj čipovú kartu pre žiaka.  K  01. septembru 2016 zákonný zástupca žiaka musí vybaviť buď čipovú kartu alebo si žiak bude denne kupovať cestovný lístok.  Odporúčame zabezpečiť  čipovú kartu  všetkým dochádzajúcim žiakom. Čipová karta je výhodnejšia z hľadiska dĺžky platnosti čipovej karty (5 rokov).   Ak nezabezpečíte čipovú kartu, žiaci si budú každý deň kupovať cestovný lístok a odkladať na zúčtovanie. Verím, že pochopíte danú situáciu a od 01. septembra 2016 budú Vaše deti cestovať na základe čipovej karty. ZŠ s MŠ Veľké Ripňany čipové karty nezabezpečuje. Treba ich vybaviť na ARRIVA NITRA  prevádzka Topoľčany- autobusová stanica alebo ARRIVA NITRA – autobusová stanica.  ZŠ s MŠ Veľké Ripňany bude preplácať cestovné náklady na dopravu žiakov zákonným zástupcom dvakrát do roka:

            1.  za obdobie január-jún         v júli  príslušného kalendárneho roka,
            2. za september – december   v decembri príslušného kalendárneho roka.

                                                                                                                                                    Mgr. Jozef Jančovič, riaditeľ školy

            Oznámenie  o zmene podmienok na prepravu žiakov na vybraných spojoch

            Na základe zmeny zmluvného vzťahu medzi objednávateľom výkonov vo verejnom záujme – Nitrianskym samosprávnym krajom (NSK) a dopravcom ARRIVA NITRA a.s., dochádza k zmene pri preprave žiakov vybraných základných škôl na tzv. farebné preukážky (bezplatná preprava do a zo školy). Od 01. do 31. marca 2016 budú žiaci pri predložení preukážky u vodiča vybavení cestovným lístkom (ďalej len CL) v hodnote  0  € z dôvodu zaevidovania každého žiaka do tarifného systému.

                                    Od 01. apríla 2016, si žiaci budú kupovať CL u vodiča buď v hotovosti alebo prostredníctvom čipovej karty. Záleží ako sa rozhodnú rodičia detí. Cena čipovej karty je 4 €, platnosť 5 rokov. Na zľavu je ešte potrebná kmeňová karta (lepí sa na čipovú kartu aj s fotkou). Cena je 0,65 €, platnosť zľavy sa dáva podľa ročníkov od 1. do 4. ročníka, a od 5. do 9. ročníka.

                                    V prípade, že žiaci nebudú mať pri cestovaní CL (aj počas prechodného obdobia od 1.3. do 31. 3. 2016, tzv. nulové CL), bude sa to považovať za porušenie tarifných podmienok a budú považovaní ako cestujúci bez CL. V prípade kontroly budú sankcionovaní podľa platnej tarify dopravcu.

                                                                                                                                     Ing. Vladimír Marko, ARRIVA NITRA a. s., Obchodný zástupca Topoľčany

          • Karneval 2016

          • Dňa 9.2.2016 sa uskutočnil školský karneval. Tvoriví žiaci s pomocou svojich rodičov predviedli úžasné masky, za ktoré boli ocenení. Nechýbala tombola, v ktorej mohli vyhrať pekné ceny. DJ Marek Švec sa postaral o výbornú zábavu, pozitívne naladení žiaci si zatancovali na najnovšie hity našich i zahraničných hudobných interpretov.

        • KREATÍVNA TVORBA - BUDÚCNOSŤ SVETA
          • KREATÍVNA TVORBA - BUDÚCNOSŤ SVETA

          • Podnietiť kreativitu detí, ich estetické a inovatívne cítenie sa rozhodla podporiť aj Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA), ktorá v októbri 2015 vyhlásila súťaž kresieb o cenu generálnej riaditeľky SIEA na tému „Budúcnosť sveta“.  

            Budúcnosť sveta nám nie je ľahostajná, a tak sme sa aj my v školskom klube detí rozhodli zapojiť sa a poslať niekoľko netradičných detských nápadov. Keďže išlo o celoslovenskú súťaž, zapojili sme sa v duchu hesla: „Nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa.“ A detské úsilie bolo odmenené. Hodnotiaca komisia zložená z výtvarníkov, zástupcov Ministerstva hospodárstva SR a Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry udelila ocenenie našej žiačke Viktórii Švecovej za kresbu s názvom „Krajina zázrakov“. Do poslednej chvíľky sme netušili, na ktorom víťaznom stupni sa Viktória nachádza.

            Slávnostné vyhodnotenie súťaže za prítomnosti ministra hospodárstva SR Vazila Hudáka sa uskutočnilo  1.12. 2015 v priestoroch Ministerstva hospodárstva SR. Po vernisáži sme sa dozvedeli, že do súťaže bolo zaradených viac ako 700 kresieb, z ktorých boli vybrané štyri víťazné kresby v prvej a štyri v druhej kategórii.

            Viktória Švecová sa umiestnila na druhom mieste v prvej kategórii (1. – 4. roč.) a odniesla si domov sadu maliarskych potrieb. Získala aj špeciálne ocenenie - rozhodla sa ho udeliť výtvarníčka Mgr. art. Mia Szász - ručne vyrobené náušnice.

            Viktórii ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy a prajeme veľa ďalších úspechov.  

             

            Jana Oravcová

             

          • Športové súťaže

          • Basketbal

            Dňa 26.11.2015 sa naši chlapci zúčastnili finálového kola majstrovstiev okresu v basketbale žiakov, ktoré sa uskutočnilo na základnej škole v Urminciach. V konkurencii štyroch mužstiev sa naši chlapci umiestnili na treťom mieste po dvoch víťazstvách a jednej prehre. Našu školu reprezentovali: Sebastián Ozimák, Adrián Pagáč, Adrián Sopka, Erik Maják, Roman Urminský, Denis Kolbinger, Filip Ondrejka, Matúš Štetka

             

            Florbal

            Dňa 3.12.2015 sme sa zúčastnili finálového kola majstrovstiev okresu vo florbale, ktoré sa konalo na základnej škole v Prašiciach. Pri účasti šiestich škôl, sme sa umiestnili na štvrtom mieste.

            Reprezentovali nás: Adrián Sopka, Sebastián Ozimák, Adrián Pagáč, Roman Urminský, Peter Stankovský, Denis Kolbinger, Samuel Hajdúšek, Filip Ondrejka, Matúš Štetka, Patrik Nehéz, Simon Glos, Oliver Gajdica

    • Prihlásenie